האתר והאירועים מתעדכנים לעתים תכופות – בקרו אותנו שוב
// 02-11.11.2013 //
המכון הפולני בישראל מזמין אתכם לחוויה קולינרית-תרבותית
שתגדיר מחדש את המושג "מטבח פולני"

שנה חלפה ואנחנו מזמינים אתכם לצאת אתנו שוב למסע מרתק אל עולם האוכל הפולני והפולני-יהודי. שבוע האוכל הפולני השני יציע עשרות אירועי קולינריה ותרבות שיתקיימו בעיר התחתית בחיפה ובמקומות שונים ברחבי הארץ. מיצג לחם וזיכרון בניצוחו של השף-אופה ארז קומורובסקי ובהשתתפות טובי האופים בארץ; קסמי בצק של שפית פולנית-טטרית-מוסלמית; מסיבות וודקה והרינג; שפים אורחים מפולין; ומסעדת פופ אפ המוקדשת לגפילטע פיש הם רק חלק מההפתעות הצפויות לכם השנה.


אודות

את שבוע האוכל הפולני הראשון סיימנו עם טעם של עוד. עם רצון למצוא סיפורים לא מוכרים נוספים, עם תשוקה להמשיך ולהציג פנים מפתיעות של המטבח הפולני והפולני-יהודי. הקהל הרב שפקד את אירועי שבוע האוכל הפולני 2013 שימח אותנו וגרם לנו להבין, יותר מתמיד, שהכמיהה לזיכרונות ולשורשים היא חלק בלתי נפרד מיצירת תרבות חדשה. בשנה שחלפה המשכנו במסע קולינרי-תרבותי לגלות סיפורים חדשים, ואנחנו שמחים לחלוק אתכם את הדברים שגילינו.

 

את שנתו הראשונה של הפסטיבל פתחנו עם מודסט אמארו, השף הפולני הראשון שזכה בכוכב מישלן, ועם המטבח העילי הפולני החדש. השנה בחנו דווקא ללכת לקצה אחר ולקהילה קטנה של מוסלמים-טטרים פולנים המתגוררים בחבל ארץ כפרי נידח. בני משפחת בוגנדונביץ', חלק מאותה קהילה, יהיו אורחי שבוע האוכל הפולני, ויציגו כאן את מעשי הבצק המופלאים שלהם. כשאומרים "מטבח פולני" איש לא חושב על מאפים מלוחים ומתוקים שנולדו בקרב שבטים נוודים במרכז אסיה, ובכל זאת הפכו מאכלי המורשת של אותה קהילה לחלק בלתי נפרד מהמטבח הפולני (ויש גם קשר יהודי מרתק שיתגלה לבאי הפסטיבל).

בצק, לחם ותהליך האפייה יעמדו השנה במוקד אירועי הפסטיבל. השף ארז קומורובסקי, שורה מובילה של אופים וקונדיטורים והאקדמיה לעיצוב בצלאל חברו אלינו לפרויקט יפהפה שתכליתו לחקור את הקשר בין לחם וזיכרון ולהעלות מן האוב מתכונים נשכחים מלב. בשיאו של שבוע האוכל הפולני 2014 נקיים בעיר התחתית של חיפה מיצג לחם, פתוח לקהל הרחב, שכולו הפתעות מעוררות לכל החושים, אבל אותנו מרגשים גם שיאים קטנים יותר. במהלך שבוע האוכל הפולני, למשל, יימכר ביאלי, מאפה שמרים עם בצל ופרג שמקורו בעיירה ביאליסטוק שבחבל פודלסיה, בקרוב לעשר מאפיות ברחבי הארץ. בניו-יורק הפך המאפה הזה, לצד הבייגל, לסמל של המטבח היהודי-פולני, בישראל כמעט ולא נותר לו זכר, ואנחנו מקווים שתבוא לו עדנה מחודשת.

 

ואלה הן כמובן רק דוגמאות על קצה המזלג. יש גם מקדש גפילטע פיש חד-פעמי שיפעל במשך חמישה ימים, פרי שיתוף פעולה עם האמנית רוני לוית; מבחר שפים אורחים מפולין שיתארחו במסעדת העיר התחתית בחיפה; ועוד מבחר סעודות חגיגות, סדנאות, סיורים קולינריים ואירועי תרבות. השנה כבר אין לנו ספק שמדובר בתחילתה של מסורת נפלאה ואנחנו מאחלים לכם ולנו שבוע נפלא של גילויים חדשים והרפתקאות מסעירות.

 

להתראות במבחר האירועים,

רונית ורד ואריה רוזןהורידו את אפליקציית המתכונים של המטבח הפולני החדש:
צוות

שגריר פולין בישראל: מר יאצק חודורוביץ'
מנהל המכון הפולני: מר קז'ישטוף קופיטקו


ניהול תוכן והפקה: אריה רוזן
ניהול תוכן, ייעוץ קולינרי וכתיבת
טקסטים:
רונית ורד
הפקה: יעל כהן
עוזרת הפקה: לי שטי
יחסי ציבור: הדס שפירא
פרסום: אלנבי
אתר אינטרנט: Go UFO
עיצוב אימג' הפסטיבל: רוני לוית
צוות המכון הפולני
סגן מנהל המכון: קרול פריינה
מנהלת המשרד: אגתה פלשוק
מחלקת התרבות: אנה קרדשבסקה, יפעת זבירין, אריה רוזן
מחלקת החינוך: טדיאוש וולנסקי, אביגיל משה
לוגיסטיקה: יאצק סביצקי
ספרייה:יוליה סבן
ניהול רשתות חברתיות:צוות Bloop
תרגום לאנגלית: דיאנה רובננקו
 

Phone: 03.6962053 Mail: polish.food.israel@gmail.com


תודות

ארז קומרובסקי. דני טראץ׳, מירק אנספו, ליאור הרגיל, שמיל הולנד, אבירם כץ, תודה מיוחדת לצוות העירתחתית חיפה ולצחי טרנו, גיא רובננקו, נועם לוינגר.